Zubni karijes, gingivitis i parodontitis

Najčešći uzrok gingivitisa je neodgovarajuća osobna oralna higijena. Kršenje pravila može se sastojati od neodgovarajuće tehnike, nepravilnog pranja zubi, odbijanja upotrebe zubnog konca i ispiranja nakon jela. Zbog toga se čestice hrane nakupljaju između zuba, a na površini zuba nastaje velika količina mekog plaka. Ovo je povoljno okruženje za razmnožavanje bakterija, što dovodi do upalnog procesa.

Mekani plak, koji se dugo ne uklanja, s vremenom se mineralizira i stvrdne. Pojavljuje se zubni kamenac – na njemu se aktivno razmnožavaju i patogeni mikroorganizmi. Osim toga, oštri rubovi tvrdih naslaga ozlijeđuju gingivalni rub, što smanjuje lokalnu obranu.

Postoje i drugi uobičajeni lokalni uzroci gingivitisa:

nesposobne ortopedske, ortodontske konstrukcije: aparatići s oštrim rubovima, usitnjena caklina, uništavanje zuba i ispuna: trauma sluznice s oštrim rubovima; kršenja erupcije zubovkarije, pulpitisa, parodontitisa, apscesa i drugih bolesti; Sustavne patologije i određena stanja mogu dovesti do razvoja bolesti desni. Često se susreću sljedeće:

endokrine bolesti – dijabetes melitus, Basedowljeva bolest itd .; bolesti probavnog sustava – gastroezofagealni refluks, Crohnova bolest, kronični kolecistitis itd .; hipovitaminoza, nedostatak minerala zbog stroge prehrane ili oslabljene apsorpcije hranjivih tvari; uzimanje određenih lijekova – antidepresiva, lokalnih vazokonstriktora, antibiotika, kombiniranih kontraceptiva, beta -blokatora itd .; prenesene infekcije i kirurške intervencije; pubertet, trudnoća, menopauza – promjene u hormonskom statusu koje nisu povezane s bolešću;
alergijske reakcije na hranu, lijekove, higijenske proizvode; loše navike.

Često se nalazi kombinacija čimbenika – kombinacija lokalnih i općih uzroka slabljenja imunoloških snaga. Točne razloge možete saznati samo uz pomoć liječnika.

SIMPTOMI I UČINCI

Simptomi gingivitisa određeni su stadijem. Bolest može započeti sljedećim manifestacijama: oticanje, crvenilo, labavost desni; povećana osjetljivost tkiva, krvarenje tijekom pranja zubi i jela zbog krhkosti krvnih žila; bol pri žvakanju i dodirivanju; loš dah. Kako bolest napreduje, vratovi zuba mogu se izložiti, što dovodi do povećanja osjetljivosti zuba – postaje teško uzimati tople i hladne napitke i hranu. Također, s vremenom se bol pojačava, a može doći i do ozbiljnih poteškoća u žvakanju hrane. Osim općih simptoma, postoje i specifični, karakteristični za određenu vrstu gingivitisa.

Posljedice upale desni mogu biti vrlo ozbiljne: patološki proces često se širi na ligamentni aparat zuba, javlja se parodontitis. Ovo stanje je opasno zbog pokretljivosti zuba i velike vjerojatnosti njihovog gubitka. Kronično žarište upale u ustima faktor je rizika za razvoj bolesti ORL organa.

VRSTE GINGIVITISA
Gingivitis može biti akutan ili kroničan. U prvom slučaju javljaju se zamjetni simptomi. Kronične oblike karakteriziraju izbrisani simptomi, bol je odsutan ili minimalan. Tijekom čišćenja može doći do povremenog blagog krvarenja desni, zadaha iz usta. Važno je razumjeti da tromi gingivitis karakteriziraju periodična pogoršanja.

Upala desni klasificira se ne samo po obliku, već i po prirodi tijeka.

Kataralni gingivitis
Kataralni gingivitis karakterizira crvenilo područja desni. Svrbež i krvarenje mogu se pojaviti mehaničkim djelovanjem, blagom boli. Ovo je najčešća i najjednostavnija za liječenje vrsta upale. Vrlo često djeluje kao početna faza u razvoju drugih oblika.

Ulcerozni gingivitis
Nekrotizirajući ulcerozni gingivitis karakterizira stvaranje otvorenih ulkusa, odumiranje tkiva desni i jak zadah. Jedan od tipičnih simptoma je pojava sivkaste prevlake. Bolest je teže liječiti, u nedostatku pravovremene pomoći mogu se pojaviti gnojna žarišta, izražena nekroza.

Hipertrofični i atrofični gingivitis

Nekrotični ulkusi slijede hipertrofični gingivitis – dolazi do prekomjerne proliferacije tkiva koja prekrivaju krune zuba. Pojavljuje se keratinizacija područja desni.

Atrofični oblik bolesti, naprotiv, karakterizira smanjenje razine desni, izloženost vratu zuba. Ovo stanje je opasno zbog gubitka zdravih zuba.

Deskvamativni gingivitis
Ovu vrstu upale karakterizira obilno ljuštenje epitela desni. Prepoznatljive značajke su izraženo crvenilo, uočljiva piling područja površine sluznice.

DIJAGNOSTIČKE ZNAČAJKE
Gingivitis se može vizualno prepoznati – ponekad je dovoljan samo jedan pregled liječnika. No, trebali biste se pobrinuti da nema ozbiljnijih patologija, pa dijagnostika može uključivati ​​ne samo vizualnu procjenu stanja usne šupljine, već i druge mjere:

prikupljanje anamneze, procjena stanja struktura u usnoj šupljini; sondiranje parodontalnih džepova, ako ih ima; određivanje pokretljivosti zuba; elektroodontodiagnostika za određivanje stanja zubne pulpe; panoramski RTG ili ciljani RTG-kako bi se isključili parodontitis, periostitis i druge patologije dubokih struktura, koštanog tkiva čeljusti itd. Važno je uzeti u obzir prisutnost kroničnih bolesti, uzimanje lijekova. Samo uz potpune informacije liječnik može postaviti točnu dijagnozu i razviti učinkovit režim terapije.

NAČELA LIJEČENJA

Liječenje gingivitisa započinje higijenom: profesionalno čišćenje zubi. Važno je ukloniti tvrde i meke zubne naslage. Za to se mogu koristiti ručni alati, ultrazvučni skaler i metoda pjeskarenja. Subgingivalni zubni plak može se ukloniti aparatom “Vector”.

Važno je ukloniti žarišta infekcije – zabrtviti zube zahvaćene karijesom, podvrgnuti se endodontskom liječenju u prisutnosti pulpitisa, ukloniti korijene zuba koji se ne mogu obnoviti i nisu uključeni u proces protetike.

Potrebno je ne samo obratiti pozornost na uzroke bolesti, već i smanjiti utjecaj štetnih čimbenika:

prestati pušiti;
jesti hranu i piće samo na ugodnoj temperaturi; iz prehrane uklonite začinjena i dimljena jela, marinade, osobito s octom; tijekom razdoblja liječenja pokušajte jesti manje čvrste hrane kako ne biste ozlijedili rastresito tkivo desni. Ako su izvor ozljeda sluznice oštri rubovi zuba ili proteza, liječnik će odmah poduzeti mjere za sprječavanje daljnjih oštećenja ili će preporučiti da se obratite stomatologu drugog profila – ortopedu, ortodontu.

LIJEKOVI ZA LIJEČENJE GINGIVITISA

Liječenje gingivitisa može uključivati ​​uporabu lijekova u različitim oblicima. Tekućine za ispiranje usta na bazi antiseptika mogu riješiti dva problema odjednom: mehanički ukloniti ostatke hrane i bakterijski plak, kao i isporučiti aktivne sastojke upaljenom tkivu. Zubari preporučuju korištenje gotovih farmaceutskih proizvoda; u svakom će slučaju specijalist propisati medicinsko rješenje za brzo ublažavanje stanja. Gotove formulacije prikladnije su za uporabu, a poznata je koncentracija aktivnih komponenti u njima, što ih razlikuje od tradicionalnih metoda. Najpopularnija su ispiranja na bazi sljedećih antiseptika: klorheksidin; furacilin; klorofilipt; metronidazol.

Neven, kamilica, stolisnik, hrastova kora, gospina trava imaju antiseptička svojstva. Liječnici ne preporučuju pripremu alkoholnih infuzija, bolje je odabrati dekocije. Recepti predviđaju upotrebu jedne žličice suhih sirovina po čaši kipuće vode. Važno je ohladiti juhu na ugodnu temperaturu. Uzmite u obzir moguće alergijske reakcije, dajte prednost onim biljkama koje prethodno nisu bile netolerantne. S liječnikom je potrebno razgovarati o mogućnosti korištenja tradicionalnih metoda.

Masti i gelovi učinkoviti su lijekovi za liječenje gingivitisa. Višekomponentni lokalni lijekovi za aplikacije pomažu ne samo u ublažavanju upale, već imaju i analgetski, dekongestivni, antipruritički učinak. Aktivne komponente takvih lijekova mogu biti lidokain, antibakterijske, antifungalne tvari, antiseptici. Liječnik će odabrati gel ili mast na temelju oblika i vrste gingivitisa. Dakle, u slučaju ulcerozne upale može biti preporučljivo koristiti sredstva za regeneraciju, a za akutni kataralni gingivitis bit će potrebna uporaba snažnog anestetičkog gela.

Za hipertrofični gingivitis može biti potrebna operacija – jednostavna gingivektomija. Ova operacija uključuje izrezivanje viška tkiva i stavljanje zavoja, izvodi se pod lokalnom anestezijom.

PREVENTIVNE MJERE

Prevencija bolesti desni sastoji se u održavanju kućne oralne higijene, kao i redovitom profesionalnom čišćenju. Dva puta godišnje morate posjetiti stomatologa, pravodobno liječiti zubne bolesti, zamijeniti stare plombe i proteze.

Uravnotežena prehrana jedan je od načina prevencije gingivitisa. Važno je dobro jesti, birati hranu i piće koja su topla ili na sobnoj temperaturi. Nemojte zanemariti važnost uporabe zubnog konca, tekućine za ispiranje usta i tekućine za ispiranje usta nakon svakog obroka.

Kako nastaje bolest? Nakon svakog obroka, male količine ostataka hrane ostaju na zubima i između zuba, koji tvore mekani plak. Ovaj se plak teško vidi; mikroorganizmi usne šupljine odmah se naseljavaju u njemu. Mikrobi i njihovi otpadni proizvodi talože se na površini zuba i dovode do upale desni. Postupno se nakuplja, plak se stvrdnjava, pretvarajući se u zubni kamenac, što povećava upalu.

Dakle, ono što svaka osoba mora znati, osobito oni koji pate od parodontitisa:

100% ZUBNIH KLIJENTA IMA BOLESTI DESNI.

U 98-100% pacijenata koji dolaze u kliniku s problemima usne šupljine (karijes itd.) Otkrivamo različite stupnjeve parodontopatije. Osim toga, 100% pušača boluje od parodontitisa!

PARODONTITIS OPASNIJE I OPASNE BOLESTI OD ZUBNIH KARIJESA.

Ne može biti zdravih zuba bez zdravih desni! Zubi možda nisu zahvaćeni karijesom, ali izgubit ćemo ih jer je kost otišla iz međuzubnih prostora.

PARODONTITIS MOŽE SIGNAL SKRIVENE DIJABETE!

Daleko glavni uzrok bolesti desni je nepravilna i neredovna oralna higijena!

ALI! Morate znati da je PERIODONTITIS autoimuna bolest (autoimune bolesti su bolesti povezane s disfunkcijom imunološkog sustava čovjeka, koji vlastita tkiva počinje percipirati kao strana i oštetiti ih).

A takve bolesti kao što su dijabetes melitus, bolesti štitnjače, nadbubrežne žlijezde, sustavna osteoporoza, bolesti krvi itd. Dovode do promjena u parodonciju. Pacijent koji boluje od parodontitisa možda čak ni sam nije svjestan latentnog tijeka ovih bolesti.

A za pacijente s tim bolestima, potrebno je promatrati parodontologa.

Ali! Beskorisno je liječiti parodontitis ako pacijent ne liječi temeljnu bolest (dijabetes melitus, harmonični problemi, bolesti krvi).

PARODONTITIS MOŽE UZROKOVATI ARTRITIS, GASTRITIS I DRUGE BOLESTI

Parodontni džepovi žarište su kronične infekcije. Dokazano je da dugotrajna prisutnost infekcije u parodontnom džepu dovodi do razvoja bolesti: reumatoidnog artritisa, ateroskleroze, endokarditisa, gastritisa itd.

PARODONTITIS SE MOŽDA NE DOVOLJNO GODIŠNJI NE MANIFESTIRA – DIJAGNOSTIRA SAMO LIJEČNIK

Podmuklost bolesti je u tome što se ne manifestira dugi niz godina. Samo će liječnik moći dijagnosticirati na vrijeme i propisati liječenje pregledom usne šupljine i rentgenskim pregledom (ortopantomogram ili računalni tomogram (CT)).

Osim toga, definitivno ćemo propisati dodatni pregled ako vidimo agresivan tijek bolesti, pogoršanje, pokretljivost, zadah iz usta (loš zadah) i, prema podacima RTG-a, značajan gubitak koštanog tkiva.

Opći pregled je biokemija krvi, opći test krvi, analiza latentnog hemoglobina, a tijekom dobivenih laboratorijskih podataka vrlo često se otkrivaju latentni i već progresivni oblici dijabetesa melitusa (kod mladih). Poremećaj krvi vrlo je čest.

“PODMLAĐIVANJE” BOLESTI – ČAK I 16 GODINA JE BOLESNA.

Značajka trenutne situacije u bolesti desni je “pomlađivanje” ovog procesa. Ako je ranije ova bolest otkrivena nakon 45-50 godina, sada je možemo otkriti sa 16 i 18 godina. To je u pravilu posljedica loše higijene, s natrpanim zubima. Pogotovo ako se ne liječe ortodontski problemi. Štoviše, što je pacijent mlađi, to je tijek bolesti agresivniji!

AKO OSOBA DOBIJE PERIODONTITIS – TO JE UVIJEK

Parodontitis je autoimuna bolest, možemo ga samo dovesti u remisiju i spriječiti daljnje napredovanje. 100% izlječenje nastaje samo s gingivitisom (ako se pacijent pridržava preporuka).

Ako se parodontitis liječi samo jednom, učinak se trenutačno gubi. Svaka parodontopatija treba dinamičko promatranje, odnosno takozvano dispanzersko promatranje, suportivno liječenje i poziv na pohađanje PPL-a (suportivno parodontološko liječenje). Prvi pregled – nakon 1 mjeseca, 2. postupak – nakon 3 mjeseca, zatim svaka 4 mjeseca. U našoj klinici “Elita Centar” vodimo obavezni dnevnik u kojem utvrđujemo raspored posjeta neophodan za pacijenta i unaprijed ga pozivamo.

GINGIVITIS JE 100% POVEZAN S TRUDNOĆOM

Budući da se tijekom trudnoće mijenja hormonska pozadina, što dovodi do promjene u sastavu plaka. Vjeruje se da svi pacijenti s parodontitisom imaju povećan rizik od rođenja djeteta s niskom porođajnom težinom, a žarište infekcije može dovesti do ranog razvoja karijesa u beba, kao i bakterija koje se nalaze u iscjetku iz parodontalnih džepova može izazvati pobačaj. Ovo je dokazana činjenica. Stoga, ako se planira trudnoća, tada je potrebno proći liječenje kod parodontologa i na parodontologu za prvo i posljednje tromjesečje trudnoće.

KAKO JE ISPRAVNO LIJEČITI BOLESTI DESNI?

Tradicionalno postoje 3 stupnja u liječenju parodontalne bolesti:

FAZA LIJEČENJA:

Ovo je faza PROFESIONALNE HIGIJENE ili na drugi način – postupak zatvorene kiretaže.

Zatvorena kiretaža uključuje: profesionalno uklanjanje naslaga, zubnog kamenca (ultrazvukom i protokom zraka) čišćenje i poliranje korijena.

FotoSan aparat

Kao rezultat svjetlosne fotoaktivacije oslobađa se kisik, uništavajući patološki promijenjene stanice i upalnu mikrofloru u parodontalnim džepovima. Aktivni kisik djeluje trenutno, sigurno, bez nuspojava i uklanja potrebu za antibioticima.

Uređaj Prozone

U parodontologiji se učinkovitost uređaja Prozone teško može precijeniti, jer uništava bakterije u džepu desni, do kojih je vrlo teško doći jer se nalaze u biofilmu. Bakterije se skupljaju i žive u kolonijama. Uz pomoć Prozone-a ozon prodire na bilo koje mjesto radi dezinfekcije i potpuno uništava patogenu mikrofloru, minimizirajući rizik od ponovne infekcije.

Vektorski aparat

Korištenje ultrazvučne energije istodobno sa mlazom visoko dispergirane suspenzije hidroksipatitnog praha omogućuje uklanjanje zaraženog granulacijskog tkiva, biofilma, plakova i zubnog kamenca. U tom se slučaju otpadni proizvodi mikroorganizama ispiru. To daje snažan regenerativni poticaj i protuupalni učinak.

Ova faza također uključuje aktivno ispiranje antisepticima i medicinske obloge. Ovim metodama možemo zaustaviti ne samo blagi, već i umjereni parodontitis!

FAZA – KIRURŠKO LIJEČENJE

Klasična parodontologija preporučuje uporabu kirurških metoda liječenja ako je džep veći od 5-6 mm. Ali kako smo u klinici Elita Center? Ako uporaba svih metoda liječenja 1. stupnja i laserskih tehnologija dovodi do stabilizacije, tada ne pribjegavamo kirurškoj metodi liječenja. To jest, ako u 3 mjeseca nakon 1. faze liječenja pacijent nije pogoršan, tada provodimo tečaj suportivnog parodontnog liječenja čak i u teškom obliku, ako je u stabilnoj fazi.

Ali u svakom slučaju, težak i agresivan tijek parodontitisa zahtijeva SAMO Složeno liječenje !!! Zajedno s ortopedom, zajedno sa odtodontom, zajedno s endokrinologom, terapeutom, kardiologom.

Za kirurško liječenje opće somatske bolesti su kontraindikacije. Prije operacije isključena je pokretljivost zuba – koristi se metoda udlaživanja: ne možemo operirati pomične zube (u protivnom mogu zauzeti pogrešan položaj). Kirurško liječenje je odvajanje desni, čišćenje korijena od subgingivalnog kamenca, poliranje korijena, popunjavanje ovog prostora kompleksom proteinsko-matriksne ili umjetne kosti, vraćanje preklopa i šivanje. Istodobno, korijenje je izloženo.

Emdogain je lijek biološkog sastava koji potiče predvidljiv oporavak i tvrdih i mekih tkiva. Ali! To dovodi do povećanja volumena koštanog tkiva samo za 0,5 – 1 mm. Proces uništavanja kosti prestaje, ali nova kost ne raste. Kada se nanese na površinu korijena zuba, nakon čišćenja emdogain počinje oponašati biološke procese, potičući obnovu tkiva oko zuba. Po završetku operacije propisujemo obloge, antibiotike, imunokorektivnu terapiju, antihistaminike, ispiranja i određeni higijenski režim. Svi naši parodontološki postupci (prilično bolni) za nas mogu se provoditi pod sedacijom i anestezijom!

PRIJEM ODREĐENIH PRIPREMA OSIGURAVA PERIODONTALNU BOLEST.

Parodontitis se može otkriti kao posljedica uzimanja određenih lijekova, oni daju fenomen prekomjernog rasta desni. Na primjer: Ciklosparini, lijekovi koji smanjuju zgrušavanje krvi, svi harmonički lijekovi. Pacijente koji uzimaju hormone mora nadzirati parodontolog.

Vrlo često parodontitis otkrijemo nakon teških bolesti u čijem su liječenju uzimali antibiotike. Nakon toga, plak postaje viskozan, lako se učvršćuje na površini zuba, što dovodi do pogoršanja. Parodontopatija je uvijek prisutna kod ortodontskih problema.

HIGIJENA, HIGIJENA I PONOVO HIGIJENA

Nedostatak DNEVNE odgovarajuće oralne higijene u pacijenata s parodontitisom dovodi do trenutnog pogoršanja – nakon 12 sati plak se fiksira i SVE liječenje nestaje. Pacijentov zadatak je doći na preglede ne u stanju pogoršanja, već u stanju remisije u potporni kompleks, jer svaka epizoda pogoršanja dovodi do gubitka koštanog tkiva. Ne smije se dopustiti pogoršanje!

Prilikom primanja individualno odabiremo za svoje pacijente, na temelju naznaka: kakva bi trebala biti pasta za zube, koja četka, koje sredstvo za ispiranje, u kojem načinu rada, kada zamijeniti, koje lijekove uzeti. Kada pacijent pati od akutnih respiratornih infekcija, akutnih respiratornih virusnih infekcija, gripe i drugih bolesti gornjih dišnih putova, povećava se viskoznost sline i smanjuju se lokalni korektivni imunološki čimbenici (njihova se razina smanjuje u usnoj šupljini). Time se postiže ljepljivije učvršćivanje plaka. Stoga, nakon gotovo svih akutnih respiratornih infekcija i akutnih respiratornih virusnih infekcija, konstatiramo pogoršanje procesa u bolesnika. Tijekom bolesti treba poboljšati higijenu. Nakon (tijekom) bolesti trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom radi korekcije programa liječenja (moguće su promjene u režimu čišćenja, propisani su dodatni antiseptici), dodatnog profesionalnog čišćenja.

Prije protetike i implantacije obvezno je podvrgnuti parodontološkom liječenju. Implantacija za parodontitis – može se provesti samo kada je parodontitis u stabilnoj fazi, ne bi trebalo biti prisutnosti nad- i subgingivalnih naslaga zuba.

Objavljeno dana